Stres Yönetimi

stres2

Stres kişinin baş edebilme gücünü aşan ya da zorlayan durumlarla karşılaştığında kendini koruyabilmek ve hayata devam edebilmek adına verdiği otomatik tepkilerdir.
Ruhsal yapının fiziksel durumu, fiziksel durumların da ruhsal yapıları etkiliyor olduğu yapılan bir çok araştırmada ortaya konulan bir bilgidir. Hasta olan bir kişinin moralinin yüksek olmasının iyileşme sürecini hızlandırdığını bildiğimiz gibi, sağlıklı olan bir kişinin uzun süre stres altında kaldığında çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kaldığını görmekteyiz.
Peki ne yapmalıyız ? Öncelikle stresin ne olduğunu ve hayatımızı nasıl etkilediğinin farkında olmalı ve günümüz şartlarında stresle yaşamayı öğrenmemiz gerekmektedir.

Kimler Katılabilir
Herkes ( Kuruluş çalışanları, öğrenciler, aileler)

Programın Amacı
Eğitim, zaman, süreç ve hedef baskısı altında çalışan kişilerin bedensel, duygusal ve zihinsel olarak kendilerini kısa sürede toparlamalarını, işlerine, iş arkadaşlarına ve yaşama hızla sarılmalarını sağlayacak pratik uygulamaları öğrenmelerini hedefler.

Programın Kazanımları
Sağlıklı fiziki ve ruhsal yapıya katkı

Program İçeriği

  • Sorunlar karşısında soğukkanlı kalabilme ipuçları nelerdir?
  • Baktığım şey değişmiyorsa, bakış açımı nasıl değiştiririm?
  • Kendimle nasıl konuşur ve nasıl el sıkışırım?
  • Duygusal ve bedensel olarak nasıl sağlıklı kalabilirim?
  • Kas gerginliklerimi, sindirimimi ve uykumu nasıl düzene sokarım?
  • Karma diyet, gevşeme, nefes, algı değiştirme egzersizleri
  • Benim kırmızı düğmem nerede?(can acıtma yöntemleri)
  • Sorunlar nereden geliyor ve insanlarla ilişkilerimi nasıl etkiliyor?
  • Sağlıklı ve duygusal açıdan güçlü kalmanın reçetesi nelerden oluşur?

Program Süresi
2 gün

Program Yöntemi
Workshop süresince katılımcılar duygularını dramatik yöntemlerle ifade ederken, diğer taraftan sağlıklı beslenme, stres giderici nefes, duygu kontrolü sağlayacak bilişsel ve bilinçdışı soruları sormayı film, beden dili izleme, egzersiz, envanter ve canlandırmalarla uygular ve öğrenir. Eğitim NLP, EFT ve kinesiyolojik kas testi gibi tekniklerin pratik ve çarpıcı uygulamalarını içerir. Teori ve pratik uygulamalar aynı anda yürür.
Eğitimcinin anlatımı : %20
Uygulama ve deneme : %70
Envanter, film, oyun : %10